śr. Lip 28th, 2021
Automatycznie zapisany szkic

Jakie jest ulubiony okres Polaków? Sezon grillowy, gdzie królują kaszanka, karkówka i żeberka, a przy okazji spotkania z rodziną z znajomymi. Bo nic tak dobrze nie smakuje do schłodzonego piwa, jak świetnie przyrządzone jedzenie z grilla, np. żeberka w marynacie sojowo-miodowej.

Sezon grillowy z żeberkami

Nasz kochany polski sezon grillowy, czyli narodowe pieczenie na ruszcie kiełbas, kaszanek, kurczaka, karkówki i przede wszystkim żeberek. No bo który prawdziwy miłośnik wakacyjnego grillowania, nie posiada w swoim ulubionym menu żeberek z grilla. To wciąż mięsa królują na polskim grillu, choć powolnie i trochę w cieniu pozostają warzywne dodatki na ciepło (polecam grillowaną cukinie, pieczarki czy paprykę).

Dobrze przyrządzone i upieczone żeberka z grilla nie należą do szczególnie trudnych zadań, choć wiele osób rezygnuje z nich, właśnie z przeświadczenia o skomplikowanym procesie ich przyrządzenia. Przyrządzenie dobrych żeberek z grilla może zrobić każdy i na pewno zyska tym sympatię i uznanie reszty grillującego towarzystwa.

Żeberka z grilla w marynacie sojowo-miodowej

Podstawowe elementy są dziecinnie proste. Trzeba kupić mięso, umyć je i osuszyć, pokroić na kawałki (chociaż jak się ma dużego grilla, to można upiec w całości duże żebro z kośćmi) i zamarynować. Żeberka powinny w marynacie spędzić przynajmniej 10-12 godzin, dlatego najlepiej tę czynności wykonać dzień wcześniej przed grillowaniem.

Marynata na około 1,5 kg żeberek.

Składniki:
– miód 3 duże łyżki
– 2 łyżki sosu sojowego
– 6-8 łyżek oleju (opcjonalnie oliwy)
– 1/2 łyżeczki ostrej papryki
– 1 łyżeczka słodkiej papryki
– sok z ćwiartki cytryny
– 1/2 łyżeczki pieprzu
– kilka kropel tabasco (opcjonalnie)
– 3/4 łyżeczki kminu rzymskiego mielonego

Miód roztapiamy – możemy to zrobić wkładając 3 łyżki miodu do wąskiej szklanki wstawionej do miseczki, którą zalewamy zagotowaną wodą. Resztę składników do marynaty wrzucamy do większej miski i mieszamy. Na koniec dodajemy miód w płynnej formie i powtórnie mieszamy.

Do przygotowanej marynaty wrzucamy wszystkie kawałki żeberek i znów dokładnie mieszamy, by marynata rozeszła się po wszystkich kawałkach. Miskę z całą zawartością przykrywamy i wstawiamy do lodówki na 10-12 godzin. Gotowe i wcale nie trudne.

Żeberka pieczemy na dobrze rozgrzanym grillu, ale nie na najniższym stopniu. Powinniśmy poświęcić im około 12-15 minut pieczenia każdej ze stron, w zależności od grubości kawałków. Ze względu na marynatę zawierającą miód, żeberka mogą pokryć się ciemniejszą warstwą pod wpływem pieczenia.

Smacznego

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *