Signalkuppe (Punta Gnifetti), 2011

Autor: dnia 2011.08.05

Signalkuppe (Punta Gnifetti), 4554 mnpm, Masyw Monte Rosa, Alpy Walijskie
Droga: z przełęczy Gnifetti, PD
Data: 2011.07.10

Po zejściu z Zumsteinspitze na Col Gnifetti udajemy się w kierunku obranego już wcześniej wierzchołka Punta Gnifetti, na którym zbudowano najwyżej położone schronisko w Europie, Capanna Margherita. Podejście z przełęczy jest krótkie, jednak ostatnie jego metry nas zmęczyły, uwzględniając wszystko, co udało nam się przemierzyć tego dnia. Po dotarciu do jadalni zwyczajnie zalegamy na ławkach i stołach, walcząc z ogromną pokusą zaśnięcia. Sen nie jest jednak wszystkim, o czym marzymy – w takim upale czuję, że słońce i – było, nie było – jakiś tam wysiłek, wysuszyły mnie na wiór. Ruszam zatem zdecydowanym krokiem w kierunku bufetu i zamawiam dwie zupy i dwie puszki Coca-Coli, 033cl. Całość: 25 euro.

Po zjedzeniu i przyswojeniu napojów ogarnia nas jeszcze większa senność. Mimo, iż w pozycji na siedząco, ale chyba straciłam świadomość na jakieś 20 minut. Szturchnięta jednak z łokcia przez Igora znowu się podrywam i idę szukać zasięgu. Jak się okazuje, I piętro schroniska to jedyne miejsce w szeroko pojętej okolicy, gdzie można złapać Swisscom’a – im dalej w kierunku Włoch, tym większa “komórkowa dziura”.

Wreszcie, po ok. 1,5h szykujemy się do powrotu.

Na zewnątrz nadal upał. Po drodze uświadamiamy sobie, że o tej porze (15sta) nikogo na lodowcu już nie ma. Wracamy sami, zrzucając z siebie co chwila kolejne warstwy ubrań – w słońcu jest chyba ze 40 stopni C. Ostatnim, acz nierozważnym gestem, zdejmuję z głowy apaszkę – ot, żeby przewietrzyć sobie pacynkę. Pół godziny w pełnym słońcu, bez nakrycia głowy wystarczyło, aby dostać udaru słonecznego. Noc była ciężka, bo gorączka wysoka.

Do naszego Bivacco Felice Giordano na Balmenhornie docieramy kilkanaście minut po 16stej. Kusi nas jeszcze pobliska Piramide Vincent, ale zwyczajnie – nie chce nam się iść już nigdzie. Postanawiamy zatem uderzyć w jej kierunku dnia następnego.

Użyty sprzęt:

Lina do podejścia po lodowcu, raki, czekan (podpierak), sprzęt lodowcowy (wedle uznania: minimum osobisty).

Zobacz również:

Balmenhorn (Monte Rosa), 2011 – relacja

Corno Nero (Monte Rosa), 2011 – relacja

Ludwigshöhe (Monte Rosa), 2011 – relacja

Parrotspitze (Monte Rosa), 2011 – relacja

Zumsteinspitze (Monte Rosa), 2011 – relacja

Piramide Vincent (Monte Rosa), 2011 – relacja

Dufourspitze (Monte Rosa), 2009 – relacja

:, , ,