Osterwa – północno-zachodnim żebrem (Filar Osterwy), 2010

Autor: dnia 2010.11.01

Osterwa (Ostrva), 1984m, Vysoke Tatry
Droga: Filar Osterwy (pólnocno-zachodnie żebro), II-III
Data: 2010.09.15

Filar Osterwy był celem wcale ciekawym, bo mało popularnym, a przez to dla nas mało przewidywalnym. W momencie, kiedy Andrzej po raz pierwszy nam go zaproponował, na naszych twarzach sceptycyzm mieszał się z lekkim zdziwieniem – ale też wkrótce i z żywym zainteresowaniem. Wszak dotychczas podśmiechiwaliśmy się z Osterwy, i jej wybitności, a tu teraz mamy się tam wspinać…? Warunków jednak na nic bardziej ambitnego nie było, toteż przystaliśmy na to z ochotą.

Sama formacja wznosi się dokładnie tuż na północ od szlaku prowadzącego na Przełęcz pod Osterwą, tak więc praktycznie rzecz ujmując, turyści spoglądający z licznych “zygzaków” w górę mogą dojrzeć turniczki i zęby skalne, które tworzą tą drogę. Startujemy z Symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór, idziemy wzdłuż podnóża Galerii Osterwy, aby wreszcie przetrawersować żleb opadający spomiędzy wierzchołków Osterwy i Zadniej Osterwy i rozpocząć przedzieranie się przez kosówkowo-jagodową dżunglę. Po wejściu na filar czeka nas przyjemna, acz względnie łatwa wspinaczka, trudnościami oscylująca stale w okolicy II-III, gdzie droga jest raczej ewidentna. To dobry Plan B, kiedy nie ma warunków na wspinanie w rejonie głównej grani po słowackiej stronie Tatr.

Zejście z przełęczy, za czerwonymi znakami, nad Popradzkie Jezioro.

Użyty sprzęt:

Lina 2 x 50 metrów, haki, młotek, dużo długich pętli, kilka krótkich, luźne karabinki, ekspresy, friendy (rozmiar 0,5 – 5).

Zobacz również:

Zachodnie żebro Zadniej Osterwy – relacja

:,