Corno Nero, 2011

Autor: dnia 2011.08.04

Corno Nero (Schwarzhorn), 4322 mnpm, Masyw Monte Rosa, Alpy Walijskie
Droga: normalna, północno-zachodnią ścianą, PD
Data: 2011.07.10

Schodząc z Balmenhorna udajemy się w kierunku Corno Nero, kolejnego niewielkiego, ale całkiem urodziwego (szczególnie patrząc od północnego wschodu) skalnego szczytu. Jest wczesny poranek, słońce jeszcze nie dotarło w nasze rejony, śnieg jest fantastycznie zmrożony i skrzypi pod rakiem – kocham ten dźwięk. Szkoda, że taki stan jest tutaj tak nietrwały przy dobrej pogodzie.

W dole, w kierunku Punta Gnifetti (Signalkuppe) suną już tłumy, powiązane w “tramwaje” kilkuosobowe zespoły. Podchodzimy pod niewysoką, acz całkiem ładnie nastromioną, północno-zachodnią ścianę, w poprzek której, zygzakując, biegnie wydeptany już trawers. Rezygnujemy z drogi “na około” i postanawiamy wejść wprost na wierzchołek – choć przez krótką chwilę nacieszymy się stromizną. Po drodze patrzymy na zespół, który wycofał się przed jedyną, końcową trudnością Schwarzhorna na tej drodze – skalnym wierzchołkiem. Kiedy dochodzimy do skał, zakładamy dla bezpieczeństwa jeden przelot (stały punkt) i podchodzimy do figurki Madonny, gdzie Igi zakłada stanowisko. Cóż…asekuracja poniekąd kontrowersyjna, ale czuliśmy tym mocniej ponad sobą Oko Opatrzności.

Na zejściu wybieramy ominięty wcześniej trawers i zmierzamy dalej na północ, w kierunku Ludwigshöhe.

Użyty sprzęt:

Lina do podejścia po lodowcu, raki, czekan (podpierak), sprzęt lodowcowy (wedle uznania: minimum osobisty), 1 ekspres / karabinek z taśmą (przelot).

Zobacz również:

Balmenhorn (Monte Rosa), 2011 – relacja

Ludwigshöhe (Monte Rosa), 2011 – relacja

Parrotspitze (Monte Rosa), 2011 – relacja

Zumsteinspitze (Monte Rosa), 2011 – relacja

Signalkuppe / Punta Gnifetti (Monte Rosa), 2011 – relacja

Piramide Vincent (Monte Rosa), 2011 – relacja

Dufourspitze (Monte Rosa), 2009 – relacja

:, , ,