pon.. lip 4th, 2022
Choroby cywilizacyjne – jak ich uniknąć?

Rozwój cywilizacji niesie za sobą nie tylko wiele udogodnień, ale również liczne zagrożenia. Jednym z nich są choroby cywilizacyjne. Nie dotykają one wyłącznie osób w starszym wieku, lecz coraz częściej zapadają na nie dzieci i osoby młode. Które z chorób cywilizacyjnych nam zagrażają i jak im zapobiec?

Przyczyny chorób cywilizacyjnych

Głównym powodem rozwoju chorób cywilizacyjnych jest niedostateczna aktywność fizyczna. Dzieci obecnie korzystają głównie z rozrywek niewymagających ruchu takich jak gry komputerowe, oglądanie telewizji czy też nieustanne korzystanie z telefonu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca każdego dnia wykonanie 10 tysięcy kroków. Nie trzeba być pasjonatą sportu, aby być aktywnym fizycznie. Intensywny spacer z psem lub zmiana samochodu na rower może być wspaniałe w skutkach.

Drugim kluczowym elementem, który prowadzi do epidemii XXI wieku jest źle zbilansowana dieta. Społeczeństwo coraz bardziej odchodzi od żywności samodzielnie przygotowywanej na rzecz gotowych półproduktów. W posiłkach dominują duże ilości tłuszczów i cukrów, a także sól. Niedobór witamin (hipowitaminoza) i niedobór błonnika jest wynikiem zbyt małej ilości spożywanych warzyw.

Trzecim znaczącym czynnikiem jest zanieczyszczenie środowiska. Dawniej kojarzyło się ono głównie z wielkimi przemysłowymi miastami. Obecnie jednak skutki zanieczyszczenia powietrza i całego środowiska odczuwalne są już nawet na najbardziej odległych wioskach i małych miasteczkach.

Miażdżyca

Miażdżyca zwana jest arteriosklerozą. Do jej powstania przyczynia się palenie papierosów, otyłość, stres oraz brak aktywności fizycznej.

Choroba ta polega na odkładaniu się wapniejących blaszek w ścianie tętnic. Prowadzi to do zwężenia światła naczynia i w konsekwencji niedostatecznego dostarczenia do komórek narządu tlenu i substancji odżywczych. Jeżeli zwężenie to wystąpi w tętnicy wieńcowej, może dojść do zawału mięśnia sercowego, czyli tzw. ataku serca. Jest to kolejna choroba cywilizacyjna. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba zaburzenia gospodarki wapniowej organizmu. W jej wyniku dochodzi do osłabienia kośćca. W efekcie tego nawet niewielkie uderzenie lub upadek może prowadzić do skompilowanego złamania kości.

Kobiety są znacznie bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy niż mężczyźni. Profilaktyka polega na zdrowym odżywianiu się i uzupełnianiu niedoboru wapnia, a także witaminy D.

Niektóre nowotwory również są chorobami cywilizacyjnymi. Należy tu wyróżnić raka płuc, trzustki, macicy czy żołądka. Prowadzą do nich palenie papierosów, picie alkoholu oraz zanieczyszczenie środowiska.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.